Vormist ja sisust kunstis

Mõningaid mõtteid, mida olen mõlgutanud pärast Kanuti Gildi SAALi hooaja avaüritusel, Vertikaalstardil kuuldud vestlust.

Priit Raua vestluse hooaja kunstnike, residentide ja sarjade/sündmuste kuraatoritega lähtepunktiks oli küsimus, kas kujundlikkuse, teatraalsuse, visuaalsuse sõnade taga tegeletakse peamiselt vormiga, sealt edasi liikudes uuris Raud, kas kunstnikud tegelevad vormi või teemaga, mille taustal on juba ilmselgelt kunstiteose vormi ja sisu vastandus.

Mõned väitsid end tegelevat just vormiga, otsides mingeid huvitavaid vormilisi võimalusi või sidudes erinevaid kunstivorme, nagu näiteks Emer Värk, kes toob visuaalkunsti teatriruumi konteksti või Karl Saks, kes uuslavastuses tegeleb heli ja etenduskunsti sünteesiga. Hendrik Kaljujärv tõi aga esile selle, kuidas vorm ja sisu on ideaalis üks ja seesama.

Viimasega olen nõus: kunsti üks erijooni ongi vast kujundi loomine, mis põhimõtteliselt on mingi vormilise nähtuse loomise sel viisil, et see mõjuks, kandes kas siis edasi sõnumit või luues kogemuse, aistingu, emotsiooni jne. Puhtalt sisu/sõnumi edastusest, mis toimib näiteks informatiivse teksti puhul (a la kasutusjuhend, kõige lihtsam reklaamplakat),eristub kunst just oma vormi poolest. Kunstis on äärmiselt oluline kuidas midagi öeldakse, väljendatakse. Juhtub sedagi, eriti nüüdiskunstis, et konkreetne sõnum puudub ja fookus ongi üksnes viisil, millega midagi tehakse või viisil, kuidas midgai kujutatakse.

Pakun aga välja, et kui tundub, et miski on taandatud üksnes vormiks ja kujund ise on esile, ongi see konkreetse teose sõnum, st sõnumiks on manipuleerimine vormiga: mingi täiesti iselaadse formaadi, mingist aspektist täiesti uudse või erilise kujundi loomine. Miks mitte ka kunstivormide segamine uuel, otsingulisel moel.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s