Vormist ja sisust kunstis

Mõningaid mõtteid, mida olen mõlgutanud pärast Kanuti Gildi SAALi hooaja avaüritusel, Vertikaalstardil kuuldud vestlust.

Priit Raua vestluse hooaja kunstnike, residentide ja sarjade/sündmuste kuraatoritega lähtepunktiks oli küsimus, kas kujundlikkuse, teatraalsuse, visuaalsuse sõnade taga tegeletakse peamiselt vormiga, sealt edasi liikudes uuris Raud, kas kunstnikud tegelevad vormi või teemaga, mille taustal on juba ilmselgelt kunstiteose vormi ja sisu vastandus.

Mõned väitsid end tegelevat just vormiga, otsides mingeid huvitavaid vormilisi võimalusi või sidudes erinevaid kunstivorme, nagu näiteks Emer Värk, kes toob visuaalkunsti teatriruumi konteksti või Karl Saks, kes uuslavastuses tegeleb heli ja etenduskunsti sünteesiga. Hendrik Kaljujärv tõi aga esile selle, kuidas vorm ja sisu on ideaalis üks ja seesama.

Viimasega olen nõus: kunsti üks erijooni ongi vast kujundi loomine, mis põhimõtteliselt on mingi vormilise nähtuse loomise sel viisil, et see mõjuks, kandes kas siis edasi sõnumit või luues kogemuse, aistingu, emotsiooni jne. Puhtalt sisu/sõnumi edastusest, mis toimib näiteks informatiivse teksti puhul (a la kasutusjuhend, kõige lihtsam reklaamplakat),eristub kunst just oma vormi poolest. Kunstis on äärmiselt oluline kuidas midagi öeldakse, väljendatakse. Juhtub sedagi, eriti nüüdiskunstis, et konkreetne sõnum puudub ja fookus ongi üksnes viisil, millega midagi tehakse või viisil, kuidas midgai kujutatakse.

Pakun aga välja, et kui tundub, et miski on taandatud üksnes vormiks ja kujund ise on esile, ongi see konkreetse teose sõnum, st sõnumiks on manipuleerimine vormiga: mingi täiesti iselaadse formaadi, mingist aspektist täiesti uudse või erilise kujundi loomine. Miks mitte ka kunstivormide segamine uuel, otsingulisel moel.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s